Hańba państwa polskiego. Rząd grozi i wzywa do przemocy, Watykan milczy

WŁOSKIE MEDIA O POLSCE

Polska, X 2020

Włoscy dziennikarze nie mają wątpliwości, że rząd PiS i Kościół katolicki wydały wojnę Polkom i polskim rodzinom.

Włoskie media różnych linii drobiazgowo relacjonują wydarzenia nad Wisłą i są w ich ocenie jednomyślne. Ich zdaniem antycovidowe obostrzenia utrudnią protesty, ale raczej ich nie powstrzymają.

„La Stampa”, „Il Giornale”: To nie tylko bunt kobiet

W dzisiejszej relacji Monica Perosino z dziennika „La Stampa” zauważa, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niemal całkowitego zakazu aborcji poruszyła nie tylko Warszawę, ale też – co jest nowością – małe miasteczka, tradycyjnie najbardziej konserwatywne obszary kraju, bastion PiS.

Nawet radykalnie prawicowy dziennik „Il Giornale” zauważa, że w organizowanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet manifestacjach u boku kobiet tłumnie biorą udział także „mężczyźni, pracownicy sektorów prywatnych i państwowych, uniwersytetów i inni. Wszyscy chcą, żeby usłyszano ich głośny sprzeciw wobec wyroku Trybunału”.

„La Stampa” pisze o „powszechnym gniewie z powodu decyzji Trybunału skierowanym przeciwko Kościołowi katolickiemu i Jarosławowi Kaczyńskiemu”. Gazeta cytuje przywódczynię Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Martę Lempart, mówiącą, że kobiety walczą o wolność, a prawo do aborcji stało się symbolem wszystkich swobód.  

Perosino pisze, że manifestacje łamią surowe obostrzenia antykoronawirusowe, ale są przede wszystkim wyzwaniem rzuconym Jarosławowi Kaczyńskiemu, „najpotężniejszemu politykowi w kraju”, który wcześniej wezwał „prawdziwych Polaków” do obrony kościołów i wartości chrześcijańskich przed „barbarzyństwem kobiet”. Na nic zdała się też, zauważa autorka, wystosowana przez premiera groźba wysłania wojska przeciw manifestantom, którzy przyszli pod siedzibę Ordo Iuris. O stowarzyszeniu autorka z „La Stampy” pisze, że jest ono think tankiem naciskającym na totalny zakaz aborcji, które zinfiltrowało struktury rządowe.

Córka prezydenta Kinga Duda oświadczyła, iż nie może zaakceptować wyroku Trybunału. Mimo iż dwie trzecie Polaków jest przeciwnych decyzji TK – przypomina Perosino – już przynosi ona dramatyczne efekty w postaci odwoływania zabiegów usunięcia ciąży przez szpitale.

„La Stampa”, „Il Giornale”, „La Repubblica”: Kaczyński nawołuje do przemocy

Ta sama autorka, w relacji ze środy, opisała reakcję Kaczyńskiego otoczonego kordonem straży marszałkowskiej chroniącej go przed posłankami lewicy: „Wydawał się zagubiony. Być może to był ten moment, kiedy zrozumiał, że protesty wymykają mu się spod kontroli. Jak zwierzę, które się czuje zagrożone, Kaczyński zareagował z furią, nawołując do wyjścia na ulice, by chronić kościoły przed atakami kobiet, i mówiąc, że każda forma przemocy wobec tych protestów jest usprawiedliwiona”.

Prawicowe „Il Giornale” dostrzega, że słowa Kaczyńskiego, odpowiedzialnego w rządzie za policję i wojsko, mogły zostać odebrane jako podżeganie do przemocy.

Wezwanie Kaczyńskiego do używania przemocy wobec „manifestujących kryminalistów” odnotowała też liberalna „La Repubblica”, ale, jak ocenia jej korespondent Andrea Tarquini, „nie odniosło ono skutku”. Jednak – mimo iż manifestacje są pokojowe – premier Mateusz Morawiecki nie przestaje grozić użyciem wojska, dodaje autor, który kończy relację wyborem haseł z manifestacji: „Boli mnie macica, gdy na was patrzę”, „Hipokryci, fanatycy, Polska do was nie należy”, „Polska nie stanie się wizją szaleńca”.

„Domani”: Nacisk Ordo Iuris i krucjata ultrakatolickiej prawicy

Regularnie o sytuacji w Polsce pisze liberalne „Domani”. Odnotowało m.in., że Morawiecki porównał symbol protestujących do symbolu esesmanów.

W obszernym tekście Francesca De Benedetti opisuje trwającą od lat krucjatę ultrakatolickiej prawicy, Kościoła i organizacji pro-life przeciw prawu kobiet do aborcji. Autorka szczegółowo opowiada historię walki o prawa kobiet, począwszy od „czarnego poniedziałku”, słynnego protestu z 3 października 2016 r., nacisków arcybiskupa Stanisława Gądeckiego i Kościoła, kiedy rząd wycofał się wtedy z próby zaostrzenia i tak restrykcyjnego prawa o aborcji.

De Benedetti przypomina także o naciskach prawicowej ekstremy, czyli  Konfederacji i Ordo Iuris – stowarzyszenia należącego do sieci organizacji „broniących rodziny”, finansowanej przez ludzi Putina, którego „sugestiami” kieruje się, jak sam przyznaje, Kaczyński. Autorka opisuje również, jak PiS, przy walnym udziale prezydenta Dudy, przejął Trybunał Konstytucyjny, obsadzając go politykami i posłusznymi sędziami, czyniąc zeń „teatr marionetek” służący do zaklepywania linii partyjnej.

„Domani” donosi o agresji policji wobec manifestantek. Antycovidowe restrykcje utrudniają walkę kobiet, zauważa autorka. Z powodu obostrzeń (trudności z przemieszczaniem się, kwarantanna) coraz trudniej będzie też dokonywać aborcji tym Polkom, które zmuszone będą do usuwania ciąż za granicą.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie doniesienia-z-italii-l_svg.png

„Il Manifesto”: Polki gotowe na wszystko

Lewicowe „Il Manifesto” swój artykuł zatytułowało „Batalia polskich kobiet”. Giuseppe Sedia porównuje w nim wystąpienia Kaczyńskiego (na Facebooku oraz w Sejmie) do słynnego ogłoszenia stanu wojennego przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego, również nazywającego swych przeciwników kryminalistami.

Sedia przypomina, że z powodu obowiązującego restrykcyjnego prawa już wcześniej Polki często zmuszane były do nielegalnych zabiegów. Teraz stawka jest tym bardziej wysoka; Polki są gotowe zrobić wszystko, by uniknąć ryzyka jeszcze częstszego uciekania się do nielegalnych zabiegów lub dokonywania aborcji za granicą.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie doniesienia-z-italii-l_svg.png

„Fatto Quotidiano”: Hańba państwa

Lewicowe „Fatto Quotidiano” relację z Polski tytułuje hasłem manifestantek: „Hańba państwa”, i przypomina, że „piekło kobiet” zgotowali sędziowie uzależnieni od Prawa i Sprawiedliwości, które to ugrupowanie desygnowało ich do Trybunału.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie doniesienia-z-italii-l_svg.png

„Avvenire”: Franciszek modli się o szacunek

O wydarzeniach w Polsce pisze też związany z Kościołem dziennik „Avvenire”, wspominając m.in. o tym, że arcybiskup Gądecki wezwał policję do usunięcia z poznańskiej katedry protestujących młodych ludzi.

Watykański dziennik swoją relację kończy słowami papieża Franciszka do polskich pielgrzymów: „Proszę Boga, żeby wzbudził w sercach ludzkich szacunek dla życia naszych braci i sióstr, zwłaszcza tych najsłabszych i najbardziej bezbronnych, i aby dał siłę tym, którzy się nimi opiekują, nawet jeśli wymaga to heroicznej miłości”.

„Messaggero”: Watykan milczy

Prawicowe „Messaggero”, również regularnie opisujące manifestacje w Polsce, zauważa, że Watykan w ogóle nie skomentował protestów.

Artykuł ukazał się w Gazecie Wyborczej 29.10.2020

Donosy z Włoch, rys. Krysia Kierebinski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: