Włoski ambasador w Demokratycznej Republice Konga zabity w zamachu

Luca Attanasio, zamordowany ambasador Włoch w Kongu

„Wszystko to, co tu, we Włoszech, uznajemy za oczywiste, nie jest takie w Kongu – mówił Attanasio w 2020 roku. – W Kongu takie rzeczy, jak pokój, zdrowie, edukacja są przywilejami nielicznych.

Zginął także Vittorio Iacovacci, karabinier towarzyszący ambasadorowi Luce Attanasio, a także kierowca Mustapha Milambo. Do ataku doszło niedaleko miejscowości Kanyamahoro, na drodze z Goma do Bukavu we wschodniej części Konga. To teren parku narodowego Virunga, słynnego schronienia populacji goryli, nękanej przez bandy kłusowników.

Ambasador jechał w siedmioosobowym konwoju humanitarnym MONUSCO, czyli Misji Stabilizacyjnej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Konga. Nie miał rządowej eskorty, ponieważ – jak tłumaczą kongijskie władze – teren ten uznawany jest za bezpieczny.

Attanasio i Iacovacci, a także inni członkowie konwoju, zostali uprowadzeni. Z odsieczą nadeszli znajdujący się kilkaset metrów od miejsca ataku rangerzy z parku Virunga i oddział żołnierzy kongijskich. W trakcie strzelaniny ambasador został postrzelony w brzuch. Porywacze rzucili się do ucieczki, zabierając ze sobą porwanych, jednak po 1,5 km. zabili Iacovaccego. Jak podaje rząd Konga, trzy osoby zostały uprowadzone, czwartą żołnierze odnaleźli w lesie. Będący w stanie krytycznym ambasador został przetransportowany do szpitala w Gomie, gdzie zmarł.

Mustapha Milambo
Vittorio Iacovacci

Attanasio był jednym z najmłodszych włoskich ambasadorów: w maju ukończyłby 44 lata. Był absolwentem uniwersytetu Bocconi w Mediolanie – renomowanej uczelni, kształcącej m.in. przyszłych dyplomatów. Zanim został ambasadorem w Kinszasie, pracował we włoskich konsulatach w Maroku i Nigerii. W 2017 r. został mianowany szefem włoskiej misji w Kinszasie, a od października ambasadorem. Iacovacci miał 30 lat.

Ambasador Attanasio pozostawił trzy małe córeczki i żonę Zakię Seddiki. Seddiki jest założycielką i szefową fundacji humanitarnej Mama Sofia, prowadzącej kliniki dla dzieci i młodych matek w Kongu. W październiku zeszłego roku Attanasio i Seddiki otrzymali Międzynarodową Nagrodą Pokoju Nassiriya, przyznawaną przez stowarzyszenie kulturalne Elaia. Attanasio został wyróżniony „za zaangażowanie w pielęgnowanie pokoju między narodami” oraz za „wkład w realizację ważnych projektów humanitarnych, wyróżniający się altruizmem, poświęceniem i duchem służby na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji”.

„Wszystko to, co tu, we Włoszech, uznajemy za oczywiste, nie jest takie w Kongu – mówił Attanasio, odbierając nagrodę – gdzie wciąż jest wiele problemów do rozwiązania. W Kongu takie rzeczy, jak pokój, zdrowie, edukacja są przywilejami nielicznych. Rolą ambasadora jest przede wszystkim wspierać Włochów (żyje ich w Kongu około tysiąca), ale także budować pokój. Żyjemy tu z oną i trzema córeczkami, niektórych dziwi ten wybór – ze względu na ryzyko z nim związane, ale trzeba dawać przykład”.

Na pograniczu Konga, Rwandy i Ugandy operuje wiele uzbrojonych band i kłusowników. Jedna z nich w styczniu zorganizowała pułapkę na strażników z Virunga, zabijając sześciu z nich. Rząd Konga przypuszcza, że ataku dokonali powiązani z Państwem Islamskim bandyci z Rwandy. Odnaleziony w lesie jedyny członek konwoju, który pozostaje na wolności, powiedział, że napastnicy mówili językiem kinyarwanda (rwandyjskim)

Źródła:

„La Stampa”

„La Stampa”

„La Repubblica”

„Corriere della Sera”

Otagowane:, , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: