Kronika włoska, 17 października. KOLEJNY REKORD ZAKAŻEŃ: PRAWIE 11 TYS. OD NIEDZIELI NOWE RESTRYKCJE?

Już w piątek po raz pierwszy liczba zakażeń przekroczyła 10 tys. (10.010), dzisiaj odnotowano niemal o tysiąc przypadków więcej (10.925). Rząd właśnie obraduje nad nowymi obostrzeniami: od niedzieli najprawdopodobniej zawieszony zostanie sport amatorski oraz wprowadzona zostanie godzina policyjna.

Wstrzymanie sportu amatorskiego może oznaczać katastrofę dla około 70 tys. ośrodków sportowych funkcjonujących w Italii, których działalność została już przecież wstrzymana w pierwszej fazie epidemii. W niedzielę rano premier Conte ma ogłosić szczegóły nowych ograniczeń.


Inne dane z soboty: 47 zmarłych oraz aż 67 nowych pacjentów na OIOM-ach (ich liczba przekroczyła już 700). Wykonano również rekordową liczbę testów – prawie 166 tys.

– Nie jesteśmy jeszcze w fazie dramatycznej. Jeżeli obywatele nam pomogą, unikniemy drastycznych środków – uważa Domenico Arcuri, nadzwyczajny komisarz do walki z epidemią.

– System już się zapadł – ocenia z kolei mikrobiolog Andrea Crisanti, który kierował obronę antykoronawirusową w Wenecji Euganejskiej podczas pierwszej fali epidemii.


Zakażonych jest już 16 parlamentarzystów. – Parlament praktycznie stał się ogniskiem wirusa – ocenia posłanka Alessandra Ermellin, jedna z zakażonej szesnastki. Rząd i dwie największe partie proponują, żeby parlament rozpoczął prace zdalnie, nie godzą się na to Italia Viva Matteo Renziego oraz partie prawicowe, mimo że to głównie ich szeregi zostały przetrzebione w ostatnich dniach, uniemożliwiając pracę m.in. szefom klubów poselskich Forza Italia i Braci Włoskich. Liga zaproponowała, by ze względu na szerzącego się wśród parlamentarzystów wirusa parlament odłożył debaty dotyczące „tak ważnych ustaw, jak prawo przeciw homofobii”.

Roberto Fico, marszałek niższej izby włoskiego parlamentu, zwrócił się o opinię do sędziów i informatyków w sprawie ewentualnego przejścia na głosowanie online. Trzeba będzie czekać na nią co najmniej 15 dni. Jak to możliwe, że przez ponad siedem miesięcy po wybuchu epidemii włoski parlament nie wpadł na pomysł, by przetestować zdalne głosowanie na wypadek drugiej fali?


Najwięcej infekcji odnotowano w sobotę w Lombardii: ponad 2,6 tys. – zarażonych przybywa najszybciej w Mediolanie (634 przypadki). Drugim w tej klasyfikacji regionem jest Kampania (ponad 1,4 tys.), za nią Lacjum i Piemont (w każdym z nich prawie tysiąc przypadków). Toskania – kolejny dzień z rekordową liczbą przypadków: 879.

Otagowane:, , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: