Księgowi Salviniego w areszcie domowym

Matteo Salvini, fot. ANSA
Bartosz Hlebowicz

Niepodziewana akcja włoskiej prokuratury: aresztowała jednocześnie cztery osoby za wyłudzenie funduszów publicznych. Trzy z nich to bliscy współpracownicy Matteo Salviniego, szefa prawicowej Ligi, największej partii opozycyjnej.

Ci trzej to biznesmeni Alberto Di Rubba, Andrea Mazzoni oraz Michele Scillieri. Prokuratura oskarża ich o opracowanie oszukańczego projektu, w ramach którego wyłudzili 800 tys. euro publicznych pieniędzy podczas fikcyjnej sprzedaży nieruchomości. Słupem był Luca Sostegni – w areszcie od połowy lipca, aresztowany podczas próby ucieczki do Brazylii, gdzie prowadzi, z marnym powodzeniem, restaurację.

Razem z trzema biznesmenami aresztowano także  Fabio Giuseppe Barbarossę, kuzyna Sostegniego. Wszyscy mają zarzuty wyłudzenia, nielegalnego wpływania na wybór wykonawcy, oszukańcze uchylanie się od płacenia podatków oraz kupno nieruchomości bez uzasadnienia ekonomicznego. „Parawan prawny, służący do ukrycia innego, faktycznie realizowanego celu”, „Udowodniona umowa o charakterze korupcyjnym” ocenia prokuratura.

Biznesmeni i fachowcy od finansów Ligi w 2017 r. zaaranżowali fikcyjną transakcję: kupno hali na peryferiach miejscowości Cormano, a potem jej sprzedaż za podwójną cenę.

Najpierw, w lutym 2017 r. Michele Scilleri, właściciel upadającej firmy Paloschi, poprzez słupa (Sostegni) sprzedaje za 400 mln euro halę firmie Andromeda, formalnie należącej do kolejnego słupa, Fabio Barbarossy. Scilleri i Barbarossa to kuzyni. De facto Scilleri sprzedaje halę sam sobie. Większa część tych pieniędzy trafia na konto w Szwajcarii – teraz włoska prokuratura próbuje je odzyskać… (Tak się składa, że w biurze Scillerego swoją pierwszą siedzibę ma nowa partia Salviniego Lega per Salvini Leader – Liga za Salvinim-Premierem. Założenie tej partii to jeden ze sposobów na ucieczkę przed długami Ligi i koniecznością zwrotu pieniędzy wyłudzonych przez partię-matkę z budżetu państwa).

W grudniu 2017 r. spółka Andromeda odsprzedaje halę Lombardzkiej Komisji Filmowej – za 800 tys. euro. Lombardia Film Comission oficjalnie należy do władz regionu (czyli również Ligi) i ma zajmować się promocją lombardzkiej produkcji filmowej. Na jej czele stoi Di Rubba, biznesmen – zaufany człowiek Salviniego, którego szef partii uczynił księgowym klubu senackiego partii. Ponad połowa wyłudzonych w ten sposób pieniędzy idzie na prywatne konta Di Rubby i Andrei Manzoniego oraz na konto ich wspólnej firmy. Manzoni to kolejny partyjny spec od finansów – on z kolei był w tym czasie księgowym klubu poselskiego Ligi. 250 mln idzie do innej firmy należącej do Scillierego. Inna część trafia do firmy elektryka Francesco Barachettiego, byłego działacza partii, który w ciągu kilku lat otrzymuje partyjne zlecenia na 1,5 mln euro. Teraz ma wyremontować halę. Barachettim i niebotycznymi zleceniami dla niego zajmują się prokuratura z Mediolanu i Genui, prowadzące śledztwo w sprawie „zniknięcia” 49 mln. euro wyłudzonych przez Ligę z budżetu państwa w minionych latach.

Z czasem Sostegni był coraz bardziej niezadowolony ze wspólnych przekrętów. Uważał, że otrzymuje za mało. Żądał 50 tys. euro, dostał kilka razy mniej. W końcu zaczął sypać.

To tylko część afery finansowej Ligi. Di Rubba i Manzoni, w owym czasie odpowiadający za finanse partii w parlamencie, to bliscy współpracownicy skarbnika partii Giulio Centemero, również nominowanego przez Salvini. Wszyscy oni pracowali nad strategią schowania słynnych 49 mln wyłudzonych w minionych latach przez Ligę. Zakładali sieć mniejszych stowarzyszeń, do których przelewano mniejsze sumy (pisałem o tym tu).

Na każde doniesienie o kolejnej aferze finansowej swojej partii Salvini za zawsze rozbrajająco naiwną odpowiedź. Po tym, jak dziennikarze śledczy „L’Espresso” odkryli, że jego bliski współpracownik i przyjaciel podczas wizyty Salviniego w Moskwie dobijał targu z ludźmi Kremla w sprawie nielegalnego finansowania partii z Kremla, mówił: „Na oczy nie widziałem ani jednego rubla”. Na zarzut, że trwa śledztwo przeciw odpowiadającym za finanse partii księgowym dwa miesiące temu odpowiadał, że żadnego z nich nie zna osobiście i że on sam nie zajmuje się finansami. Dziś mówi, że dwie z trzech osób zna. „Są to osoby uczciwe, mają zasady i wątpię, by popełniły coś niewłaściwego”.

20-21 września we Włoszech odbędą się wybory regionalne. Prawica, w której dominuje Liga Salviniego i Bracia Włoscy Giorgii Meloni, ma przewagę w sondażach.

Więcej:

Gazeta Wyborcza

La Stampa

La Repubblica

La Repubblica

Otagowane:, , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: