Udine. Niekończąca się podróż imigrantów

Bartosz Hlebowicz
Migranci przed autokarem-tymczasowym domem. Udine (za Meteoweek.com)

Liga znalazła autobus dla imigrantów. Tyle że nie służy jako środek poruszania się po mieście.

Tu pisałem o żądaniu Ligi z prowincji Bergamo, aby imigranci korzystali z autobusów miejskich w innych godzinach niż „normalni mieszkańcy”, albo alternatywnie sami sobie sprokurowali autobus. No więc w Udine, w innym opanowanym przez Ligę rejonie Północy, znaleziono autobus dla migrantów.

A nawet dwa. Ale nie służą one do transportu. Prefektura Udine wpadła na pomysł, żeby migranci, którzy docierają do Włoch szlakiem bałkańskim, w dwóch autokarach odbywali kwarantannę. Od soboty migranci spali więc w nich i jedli. Do dyspozycji mieli parę przenośnych toalet. Wodę do mycia mieli z węża dostarczonego przez Caritas.

Prefekt zapewniał, że to rozwiązanie tymczasowe, bo władze miasta nie mogą na razie znaleźć innego lokum dla migrantów. Jednak Massimiliano Fedriga, prezydent regionu Friuli – Wenecja Julijska, zawzięty legista, mówi po prostu: „To nie uchodźcy polityczni, lecz migranci ekonomiczni. Nie możemy wszystkich przyjmować we Włoszech. Nie mamy już miejsca dla nich”.

– Nielegalnie czy nie – to dopiero zostanie ustalone po rozpatrzeniu ich podań o azyl – prostuje rozmawiająca z Fedrigą dziennikarka „La7”.

– Nie, oni są nielegalnie, dopóki nie zostanie udowodnione, że nie są – odpowiada Fedriga.

– Czyli w porządku, że śpią w autobusie? – pyta dziennikarka.

– Nie, nie w porządku, że tu wchodzą – odpowiada prezydent Fedriga.

Massimiliano Fedriga i Matteo Salvini (za RAINEWS)

Dzięki dealowi, jaki UE zawarła z Erdoganem (europejska kasa za zatrzymanie ich w Turcji), migracja szlakiem bałkańskim przyhamowała już parę lat temu, ale zdesperowani Afgańczycy, Pakistańczycy czy Bengalczycy i tak przedzierają się coraz trudniejszymi szlakami przez Bałkany do Włoch. Z powodu lockdownu ruch znowu przygasł, ale od kilku tygodni rośnie i jest już większy niż w zeszłym roku. W marcu włoski Minister Zdrowia wydał dekret, aby w całym kraju przygotowano budynki ad hoc dla migrantów, w których mogliby przechodzić kwarantannę. W Udide nic kiwnięto palcem. Ponadto, na mocy niesławnych dekretów Salviniego „o bezpieczeństwie” zostały zlikwidowane już istniejące placówki, które mogłyby gościć uchodźców. Tak więc Liga poniekąd ma rację, mówiąc, że nie ma dla nich miejsca. Bo zrobiła wszystko, żeby go nie było.

We wtorek do Triestu, stolicy regionu, przyjechała Luciana Lamorgese, minister spraw wewnętrznych (czyli następczyni Salviniego na tym stanowisku). Zapewniła Fedrigę, że zwiększone zostaną patrole na granicy, a także na drogach krajowych biegnących ze Słowenii, ale oznajmiła, że wykluczone, aby – czego żąda Fedriga – zostały zamknięte nawet najmniejsze ścieżki łączące Słowenię z Włochami. Przypomniała mu też, że Friuli – Wenecja Julijska jest jedynym regionem, który nawet nie spróbował napisać projektu o fundusze europejskie na zajęcie się nieletnimi migrantami. Tak więc migranci i uchodźcy, którzy mieli „szczęście” dotrzeć szlakiem bałkańskim do Włoch, albo zostają złapani przez włoską policję i nielegalnie wywiezieni na Słowenię (a Słowenia spycha ich do Chorwacji, Chorwacja zaś do Bośni i Hercegowiny), albo koczują pod mostami Triestu czy Udine, albo miasta Friuli przerzucają ich między sobą niczym gorące kartofle. Tak było w przypadku trzydziestki, która – zanim została „usystematyzowana” w autokarach w Udine – koczowała na placu i schodach przed sanktuarium Madonny Misyjnej w Tricesimo, miasteczku na północy od Udine.

– Dotarliśmy do najniższego punktu, jaki tylko można było osiągnąć. Wstyd – mówi Paola Tracogna, koordynatorka stowarzyszenia Ospiti in arrivo (W oczekiwaniu na gości). – Musimy skończyć z lokalną polityką wrogości wobec przyjmowania migrantów, można było przynajmniej znaleźć dla nich jakieś namioty.

Od półtora miesiąca prowincja Udine rejestruje średnio 50 nowych migrantów nadchodzących szlakiem bałkańskim.Dzisiaj, 9 września, trzydziestką niechcianych migrantów z autokarów zajął się lokalny Caritas, znajdując dla nich inne lokum.

Więcej:

Il Post

Meteoweek

Otagowane:, , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: