Przeciw Europie, Żydom, islamowi i homoseksualistom

– W „suwerennościowej” Polsce skrajna antysemicka, homofobiczna i antyeuropejska prawica zdominowała obchody święta narodowego – opisuje polskie świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości Andrea Tarquini w dzienniku „La Repubblica”.

– Olbrzymia demonstracja skrajnej prawicy – kontynuuje Tarquini – przeszła przez Warszawę  wykrzykując pełne nienawiści slogany zachęcające do przemocy wobec: „Żydów, którzy chcą okraść naszą Ojczyznę”, homoseksualistów oraz Unii Europejskiej, której flagę spalono na placu.

Tarquini zauważył też, że w demonstracji wzięli udział bojówkarze włoskiego faszystowskiego ugrupowania Forza Nuova. Dziennikarz opisał hasła noszone przez demonstrantów, będące połączeniem pseudochrześcijańskiej retoryki i rasizmu.

Różaniec i swastyka

– Wielki tłum robił groźne wrażenie – kontynuuje Tarquini – z nieustannie wybuchającymi flarami i petardami oraz flagami nie tylko narodowymi, ale też neonazistowskimi – w kolorze czerwonym i białym okręgiem w środku i symbolem przypominającym swastykę.

„W przeciwieństwie do roku ubiegłego, tym razem rządzące Prawo i Sprawiedliwość nie maszerowało razem z neofaszystami, ale opozycja oskarża tę partię, że i tak ich wzmacnia swoim ultranacjonalizmem oraz nieustannymi atakami na państwo prawa i wartości europejskie”, zakończył relację Tarquini.

Z kolei dziennik „Il Post” relacjonował:

„Manifestanci, wielu z nich z zasłoniętymi twarzami, wykrzykiwali hasła „Bóg, honor, ojczyzna!”, „Nie dla Unii Europejskiej!”, „Nie islamska, nie laicka, tylko Polska katolicka!”, „Nie dla aborcji!”, „Śmierć wrogom ojczyzny!”. Wielu wznosiło w niebo zaciśniętą pięść owiniętą różańcem, powiewało polskimi biało-czerwonymi flagami, a także flagami lokalnej skrajnej prawicy z umieszczonym pośrodku symbolem przypominającym swastykę”.

Dziennik „Il Fatto Quotidiano” zauważył, że w dziesiątym kolejnym roku obchodów przejętych przez prawicowych ultranacjonalistów uczestniczyło znacznie mniej osób niż w latach poprzednich: według władz miasta 47 tys. (choć organizatorzy podają liczbę trzykrotnie większą, a na swojej stronie fb Forza Nuova informuje wręcz o 300 tys.). Przeciw manifestantom „z różańcem wokół zaciśniętych pięści” wystąpiło ok. 10 tys. antyfaszystów, którzy odśpiewali pieśń włoskich antyfaszystowskich partyzantów „Bella Ciao”.

Palenie unijnej flagi

Redakcja włoskiego portalu „Open” odnotowała, że organizator marszu, skrajna prawica, niedawno odniosła sukces w postaci wprowadzeniu 9 posłów do parlamentu. W manifestacji, jak opisuje portal, oprócz skrajnej prawicy, wzięło udział wielu, którzy chcieli po prostu wyrazić swój patriotyzm, wykrzykując hasło „Bóg, honor, ojczyzna!” i trzymając w ręku polską flagę.

„Nie sposób było nie zauważyć wielkiej liczby symboli religijnych – napisał portal – ponieważ Polska jest krajem bardzo katolickim. Na koniec poproszono uczestników o podpisanie petycji przeciw prawu Stanów Zjednoczonych, które nakazuje monitorowanie tego, w jaki sposób poszczególne kraje odnoszą się do kwestii zwrotu majątku żydowskiego zabranego im w czasie 2 wojny światowej i po jej zakończeniu”.

Na stronie dziennika „Il Corriere” można obejrzeć film o tym, jak polscy neofaszyści palą flagę Unii Europejskiej, porykując „Szmata pali się” oraz „Precz z Unią Europejską”.

Milik jest dumny

Wydawane w Neapolu „Il Mattino” odnotowało zaś, że 11 listopada piłkarz miejscowej drużyny, Arkadiusz Milik, napisał na Facebooku, iż „jest dumny, że jest Polakiem”. Niestety, jak podsumował dziennik, reprezentant Polski nie wystąpił w zakończonym bezbramkowym remisem ligowym meczu z drużyną z Genui.

Otagowane:, , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: