Ciao maestro

Po długiej chorobie zmarł w Rzymie wielki włoski reżyser filmowy, teatralny i operowy Franco Zeffirelli, słynny z adaptacji klasyki literatury i opery, a także filmów o tematyce chrześcijańskiej.

Urodził się jako nieślubne dziecko 12 lutego 1923 r. we Florencji. Matka Zeffirellego umarła, gdy chłopiec miał sześć lat. Ojciec uznał go dopiero później. Pod koniec drugiej wojny światowej Zeffirelli walczył w antyfaszystowskiej, katolickiej partyzantce (mowa o tym w filmie „Herbatka z Mussolinim”, będącym wspomnieniem z Florencji z czasów wojny). Po wojnie ukończył architekturę we florenckiej Akademii Sztuk Pięknych, pracował we florenckim radio i w trupie teatralnej “Il Carro dell’Orsa minore” Alessandro Brissoniego. Po zetknięciu się z Luchino Viscontim przeniósł się do Rzymu. W 1948 r. został asystentem Viscontiego w filmie „Ziemia drży”. Asystował też przy filmach Michelangelo Antonioniego, Vittorio De Siki i Roberto Rosselliniego.

Nakręcił m.in. takie filmy, jak: inspirowany biografią św. Franciszka „Brat Słońce, siostra Księżyc” (1972), „Jezus z Nazaretu” (1972), „Herbatka z Mussolinim” (1999), „Wieczna Callas” z Fanny Ardant (2002) o ostatnich dniach wielkiej śpiewaczki.

Zeffirelli i aktor Graham Faulkner na planie filmu „Brat Słońce, siostra Księżyc”

Film o św. Franciszku należy, obok „Romeo i Julii”, do ulubionych filmów reżysera. Kilkanaście lat temu wspominał: „Od dziecka miałem św. Franciszka w sercu. Postanowiłem zrobić o nim film po groźnym wypadku samochodowym. Święty Franciszek to postać, która powraca bezustannie w moim życiu”.

Zasłynął też z filmowych adaptacji Szekspira: w 1967 r. nakręcił „Poskromienie złośnicy” z Elisabeth Taylor i Richardem Burtonem, a rok później „Romeo i Julię”, o której krytyk filmowy i badacz historii filmu Adam Garbicz pisał:

„najświetniejsza ekranizacja Szekspira. Historia kochanków z Werony zostało raz na zawsze pozbawiona zarówno taniego fałszu, jak kamiennej powagi, którymi obrosła przez stulecia”.

Zefirelli świadomie nawiązywał tu do okresu dzieci-kwiatów i atmosfery wyzwolenia obyczajowego, zachowując przy tym, jak pisał Garbicz, postawę „chrześcijanina sławiącego miłość jako najwyższe dobro człowieka”. „Romeo i Julia” Zeffirellego otrzymał Oscary za zdjęcia i kostiumy, był też nominowany w kategoriach najlepsza reżyseria i najlepszy film. W 1990 r. nakręcił „Hamleta” z Melem Gibsonem w roli głównej.

Kadr z filmu „Romeo i Julia” (1968)

Do najsłynniejszych inscenizacji teatralnych Zeffirellego należą: „Hamlet” (1964), „Kto się boi Virginii Woolf?” (1963), „Tak jest, jak się państwu zdaje” według Luigiego Pirandellego (1984), zeffirelli, Sabato, domenica e lunedì (1973) z Lawrence’em Olivierem i Joan Plowright, Maria Stuart według Friedricha Schillera (1983). Reżyserował też we Włoszech i Londynie, Paryżu i Nowym Jorku opery Verdiego, Mozarta i Pucciniego.

Zeffirelli był też zaangażowanym politykiem o prawicowych poglądach, senatorem Forza Italia, krytkiem pornografii, zdeklarowanym antykomunistą i katolikiem. Był też homoseksualistą, nigdy jednak nie występował o prawa gejów, nie lubił zresztą tego określenia, uznając je za obraźliwe.

W wywiadzie z 2014 roku mówił:

„Problemem współczesnego świata są niemożliwe do spełnienia ambicje, które skłaniają ludzi do popełniania czynów haniebnych. Inni z kolei rezygnują z ambicji, czyli marzeń, czyli najprawdziwszej, najbardziej autentycznej części siebie. Niestety, nie żyjemy w epoce świętych”.

9 kwietnia tego roku Senat włoski przyznał reżyserowi nagrodę za „życie spędzone w służbie kultury”.

Na głównej stronie internetowej poświęconej Zeffirellemu fundacji jego imienia we Florencji, dokumentującej jego życie i dzieła, dzisiaj wyświetla się napis „CIAO MAESTRO” – Żegnaj, mistrzu. W poniedziałek hołd Zeffirellemu zostanie złożony w siedzibie władz stolicy, na Kapitolu. Artysta zostanie pochowany w rodzinnym mieście, na cmentarzu Porte Sante.

Otagowane:, , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: