Warto słuchać starszych

A konkretnie podsłuchiwać. Żeby się uczyć o tzw. zwykłych ludziach i widzieć świat ich oczyma. To się nazywa empatia.

Florencja, plac zabaw dla dzieci. Krąg starszych pań na pogaduszkach, pośrodku roześmianej i rozkrzyczanej watahy pięciolatków. Miły zwyczaj. Jedna z pań mówi:

– Podczas wojny Amerykanie przyszli tu, żeby nas wyzwolić. Tak czy nie? Tak. A więc myślę, że i my musimy im [teraz mówi o uchodźcach] pomóc, ale w ich domu. Byłyście na rynku na Piazza Dalmazia? Widziałyście, ilu ich jest? Nic nie robią, bo we Włoszech nie ma dla nich pracy.

Przypomina mi się książka Klausa Brinkbäumera, Afrykańska odyseja, choć mogłaby być inna: o migrantach/uchodźcach można przeczytać mądre rzeczy wszędzie, wystarczy wejść do księgarni albo kupić codzienną gazetę w kiosku. Pani z podwórka ogranicza się jednak najwyraźniej do wywodów Matteo Salviniego, polityka, który z ksenofobii uczynił główny program swej populistycznej partii Liga Północna.

Klaus Brinkbäumer opowiada o pewnym mężczyźnie z Ghany, który po wielu wyrzeczeniach i kilku latach wędrówki dotarł do Europy. Ghana nie należy do „krajów ryzyka”, nie ma tu wojen, ludzie cieszą się większymi swobodami obywatelskimi niż inni mieszkańcy kontynentu. Co skłoniło go do porzucenia rodziny i wędrówki w nieznane? Banalne powody: długi, których nie był w stanie spłacić pieniędzmi zarabianymi w Ghanie oraz pragnienie utrzymania własnej rodziny: bez pieniędzy, które co miesiąc przysyła z Europy, jego dzieci nie mogłyby np. chodzić do szkoły.

Być może mężczyźni, których starsza pani widzi na florenckim rynku, podobnie jak bohater Afrykańskiej odysei, nie uciekali przed wojną czy głodem. Nie wiem, ale nie sądzę, aby opuścili swe domy z nudy albo dla frajdy. Niech już jednak starsza pani sama oceni, czy ich powody były wystarczające dobre i czy mają prawo szukać szczęścia gdzie indziej, tak jak np. miliony emigrantów z Włoch w Ameryce.

BH, 28-04-2017

Otagowane:, , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: