Kastet i Polihymnia

Wrażliwość na sztukę niektórych polskich polityków jest wzruszająca. Na teatr na przykład.

Muza Polihymmnia, Centrale di Montemartini, Rzym, zdj. MM, © CC BY-SA 3.0

Wojsko zabroniło wszystkich filmów i sztuk teatralnych, w których występowały takie tematy jak kradzież i porwania. Zdelegalizowano związki zawodowe i zabroniono zgromadzeń (…). Policja aresztowała ludzi i torturowała ich (…). Policja szukała w domu lewicowej literatury[*].

 

Jakiś wyjątkowo perfidny internauta zamieścił na facebooku link, w którym pewien mniej znany (na szczęście), ale ambitny polityk – nazwijmy go Kastet – wylewał krokodyle łzy z powodu „kurew w teatrze”. Kastet rozczulił się, że normalni ludzie – patrioci nie mogą chodzić do teatru, bo w teatrze są atakowani dziwkami. Przepraszam, kurwami, żeby pozostać w poetyce pana Kasteta.

Ja też się wzruszyłem – zapotrzebowaniem Kasteta na sztukę, a konkretnie sztukę sceniczną. Przyznam, że niesłusznie oceniwszy Kasteta po fizjonomii, a także po jego poprzednim zajęciu (wykidajło w nocnym klubie w mieście na wschodzie Polski), nie podejrzewałem go o namiętność do sztuki. A jednak powinienem był wiedzieć lepiej: przecież gdy Kastet stał na bramce, w klubie koncertowały zacne faszystowskie kapele, skrzyknięte przez ONR. Kastet zapewne pilnował, żeby do lubelskiego (trudno, wydało się) przybytku Polihymni przedostawała się tylko patriotyczna młodzież stroniąca od kurew.

Taka egzotyczna anegdotka z pogranicza polityki i pornografii.

„Dochodzą do mnie żale od przeciętnych polskich inteligentów”, że „nie mogą pójść do teatru na normalną sztukę”, powiedział niedawno wicepremier i minister kultury.

I już przestaje być śmiesznie.

[*] Tak pisała o wojskowym zamachu stanu w Turcji z grudnia 1980 r. Emine Sevgi Özdamar (cytat z: Most nad Złotym Rogiem, tłum. Maria Przybyłowska, Pogranicze 2007).

Otagowane:, , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: