Kiedy religia staje się futbolem…

Florencja, szkoła podstawowa, luty 2017.

– A teraz, kochane dzieci, narysujcie kościół – prosi pani pierwszoklasistów.

Kościół – una chiesa. W takim mieście jak Florencja inspiracji do narysowania chiesy oczywiście nie może zabraknąć. Dzieci szybko uporały się z zadaniem, wręczając nauczycielce obrazki przybytków Bożych. Ale rysunek Vittorio przedstawia co innego: piłkarza w fioletowym stroju Fiorentiny, miejscowej drużyny piłkarskiej, z szerokim uśmiechem na twarzy. Obok chłopiec starannie – i dwukrotnie (wielkimi i małymi literami) – wykaligrafował „CHIESA”.

Jak później wytłumaczył, przepytywany przez zdumionych dorosłych, narysował piłkarza Fiorentiny, niejakiego Federico Chiesa, swojego idola. Po polsku Fryderyk Kościół. Ponoć świetnie kopie piłkę.

Nie zamierzam narzekać, że słowo „kościół” przestaje się dzieciom kojarzyć z „kościołem”, ale nadmierne umiłowanie futbolu też ma swoje złe strony. Pamiętam, jak kiedyś zgasły nam światła w kuchni, dzień po zamontowaniu przez elektryka z sąsiedztwa. Pech chciał, że to był czwartek, czyli prawie weekend, czyli mecz. Elektryka nie sposób było znaleźć – powiedziano mi, że pojechał w autokarze z kibicami na wyjazdowy mecz Fiorentiny, a takie wyjazdy, o czym wcześniej nie wiedziałem, trwają nawet trzy dni (choć mecz, o ile mi wiadomo, zaledwie 90 minut).

Spędzilibyśmy weekend jedząc przy świecach (z drugiej strony miałoby to swoje zalety), gdyby uprzejmy pan ze sklepu elektrycznego nie podzwonił i nie znalazł mi drugiego elektryka, który w 10 minut rozwiązał problem znikającego światła. Okazało się, że ten pierwszy zapomniał zakleić taśmą końcówki kabelków… Widocznie tak bardzo się śpieszył na mecz…

Otagowane:,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: